Zasady BHP w obliczu Pandemii Koronawirusa

Zasady BHP w obliczu Pandemii Koronawirusa

Mamy Pandemię

Stało się i już się nie odstanie. 11 marca WHO ogłosiło Pandemię w związku z zachorowaniami wywołanymi przez koronawirusa. Musimy wszyscy zdać sobie sprawę, że nastał ciężki niełatwy czas. Fajnie byłoby zamknąć się gdzieś, np. w domu i przeczekać. Ale niestety nie wszyscy mają takie możliwości. Niektórzy z nas muszą wyjść do pracy. I tu właśnie pojawia się pytanie jakie dodatkowe środki BHP zastosować aby zniwelować ryzyko zakażenia koronawirusem w pracy?

Nie jesteśmy Kolumbami, Ameryki nie odkryjemy

Tak właśnie, z racji tego, że specjalizujemy się w branży BHP, a nie jesteśmy wirusologami, czy też epidemiologami nie przedstawimy Wam gotowej recepty przeciw koronawirusowi. Przedstawimy Wam za to elementarną wiedzę dotyczącą zachowania się, które zgodnie z zaleceniami zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i WHO powinny pomóc Wam i Waszym pracownikom ustrzec się koronawirusa. 

Przede wszystkim nie daj się omamić – zdobądź rzetelne informacje

Temat COVID-19 -bo tak fachowo nazywa się choroba wywoływana przez koronawirusa jest idealną pożywką dla mediów. Zarówno tych tradycyjnych (radio, TV, prasa) jak i tych nowoczesnych takich jak internet, czy towarzyszące nam na każdym kroku social media. Jak zapewne dobrze wiecie każde media mają swoją własną prawdę. Dlatego też, szczególnie w tych trudnych czasach, warto we wszechobecnym szumie informacyjnym wychwycić kluczowe informacje. Najlepiej skorzystać z pewnych i wiarygodnych źródeł. W tym przypadku najlepiej kierować się do stron:

Tylko te portale dadzą nam rzetelną wiedzę jak się zachować. Odpuście sobie kierowanie się poradami domorosłych internetowych epidemiologów czy wirusologów, a zwłaszcza socialmediowych influencerów. Jeden z nich wpadł na pomysł „coronavirus challenge” polegającym na lizaniu toalet w miejscach publicznych. Z racji tego, że tak skrajnej głupoty i nieodpowiedzialności nie umiem skomentować bez użycia słów powszechnie uważanych za obelżywe i niecenzuralne, pozostawiam Wam możliwość skomentowania tego we własnym zakresie.  

Informuj pracowników

Z racji tego, że w tej chwili ciężko zdobyć jakieś dodatkowe środki ochrony osobistej dla pracowników, które w sumie i tak zapewniają głównie komfort psychiczny, to proponujemy Wam szeroko zakrojoną akcję informacyjną o profilaktyce zdrowotnej. Pomogą Wam w tym plakaty opracowane przez ekspertów z Ministerstwa Zdrowia, współpracujących z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Plakaty udostępniamy Wam do Pobrania w wersji .jpg oraz .pdf.

Koronawirus objawy i zapobieganie zakażeniu

Plakat opracowany w  kilku językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Radzimy go powiesić w miejscu ogólnodostępnym dla pracowników np. pokoju socjalnym. Jeśli prowadzisz placówkę handlową, to wywieś go w miejscu dostępnym również dla klientów.

jak zapobiegać zakażeniu

Informacje dla seniorów

Plakat ten radzimy powiesić w miejscu ogólnodostępnym dla pracowników np. pokoju socjalnym. Jeśli prowadzisz placówkę handlową, wywieś go również w miejscu dostępnym dla klientów.

koronawirus informacje dla seniorów

 

Sposób prawidłowego mycia rąk

Tego typu plakat najlepiej powiesić w toaletach w okolicach umywalek. Pamiętajcie, że niewskazane jest używanie suszarek do rąk, rozdmuchujących niezmyte bakterie i wirusy, szczególnie teraz.

 

Sposób prawidłowej dezynfekcji rąk

Ten plakat z kolei wieszamy koło przybornika ze środkami do dezynfekcji rąk.

jak skutecznie dezynfekować ręce

 

 

Numer Infolinii NFZ

Numer specjalnie uruchomionej infolinii NFZ, na który dzwoniąc można uzyskać poradę dotyczącą zachowania się w przypadku zaobserwowania u siebie lub u kogoś ze swojego otoczenia objawów koronawirusa.  Informację tę radzimy wywiesić w ogólnodostępnych dla pracowników miejscach.

 

Prawidłowe ściąganie rękawiczek jednorazowych

Jeśli wyposażacie swoich pracowników w jednorazowe ochronne rękawiczki, warto ich przeszkolić ze sposobu prawidłowego zdjęcia rękawiczek, aby przy zdjęciu ich w sposób nieumiejętny nie narażać się na przeniesienie na skórę rąk nagromadzonych na rękawiczkach bakterii i wirusów.

 

Co jeśli ta profilaktyka nie wystarczy?

Nie ma się co łudzić, wszystkie dane statystyczne wskazują na to, że zakażeniem może zostać dotkniętych spora część populacji. Dlatego o ile to tylko możliwe sugerujemy przejście na tak zwaną pracę zdalną. Ograniczcie do niezbędnego minimum konieczność wyjazdów służbowych. Propagujmy bezpieczeństwo i higienę choćby za pomocą powyższych plakatów. Informujmy pracowników o swoich dalszych planach i decyzjach, to pomoże zapobiec panice, w związku z niepewną przyszłością. Generalnie starajcie się zachować spokój i pokazać w ten sposób pracownikom, że to jest właściwa postawa. Dzięki temu prościej nam wszystkim będzie nie ulegać pogarszającym się nastrojom społecznym. Dopasujcie się do zaleceń organów sanitarnych oraz monitorujcie na bieżąco działanie tych służb w waszym regionie. Zreorganizujcie procedury według wytycznych odpowiednich służb sanitarno- epidemiologicznych. Aby znaleźć najbliższą taką stację KLIKNIJ TUTAJ.

 

Nie dajcie się wirusom

Dokładnie – nie dajcie się wirusom, stosujcie się do zasad profilaktyki i ograniczcie do niezbędnego minimum konieczność wychodzenia z domu. Jak wszyscy, czekamy – na mam nadzieję szybki koniec tego stanu pandemii. Na koniec życzymy Wam zdrowia i spokoju w tych trudnych i niepewnych czasach.

Szkolenia BHP przy  pracy zdalnej – zapewniamy wsparcie dla FIRM i Instytucji.

Zapraszam do współpracy przy organizowaniu szkoleń BHP okresowych i wstępnych  przy pracy zdalnej, poza siedzibą firmy.

Dysponujemy bardzo wydajną platformą e-learningową, pozwalająca koordynować procesy szkoleniowe w sposób bezpieczny i łatwy.

Udostępniamy nowoczesne narzędzia  koordynowania procesem szkoleń BHP, zarządzania uzyska nymi zaświadczeń, tworzenia raportów i zestawień.

Szkolenia, testy egzaminacyjne oraz  zaświadczenia dostępne są ONLINE.

Oprócz tego nasz zespół specjalistów BHP dostępny jest pod telefonem oraz e-meilem

Centrum  wsparcia BHP :  500 501 460

Kontakt meilowy: m.weiner@luxcontrol.com.pl

Pozostaję do Państwa dyspozycji

Marta Weiner

koordynator ds szkoleń BHP Online

Polskie Centrum Szkoleń BHP PPOŻ