Szkolenia Szkolenia BHP wstępne – udogodnienia w czasie pandemii

Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało wiele zmian nie tylko w życiu codziennym, ale także zawodowym wielu osób. Zmiany te wpłynęły bezpośrednio na pracowników, ale także zatrudniające je firmy, które w nowej rzeczywistości muszą dopasować swoje działania do aktualnych obostrzeń i wymogów w kwestii przeprowadzania testów oraz szkoleń bhp zarówno tych wstępnych, jak i okresowych. W niniejszym artykule dowiedzą się Państwo jak wygląda realizacja tych obowiązków w czasie epidemii koronawirusa.

Szkolenia bhp wstępne – udogodnienia w czasie pandemii. W marcu bieżącego roku Główny Inspektorat Pracy wydał oficjalny komunikat o zawieszeniu obowiązku przeprowadzania badań okresowych, w związku z czym ich ważność została czasowo przedłużona o 60 dni od ustania pandemii.

Zmieniono także tryb przeprowadzania badań wstępnych i kontrolnych, którym przypisano nowe udogodnienia. Od tego momentu takie badanie może zostać przeprowadzone nie tylko przez lekarza medycyny pracy, jak to miało miejsce przed wybuchem pandemii, ale także przez innych lekarzy. 

Zatrudnieni nie muszą jednak odwiedzać gabinetów lekarskich – wystarczy konsultacja telefoniczna lub wideokonferencja, dopasowana do możliwości czasowych. 

Podobne rozwiązania zalecane są także dla przebiegu szkoleń – w ich przypadku kurs może się odbyć tradycyjnie w siedzibie firmy, jednak możliwe są także udogodnienia w postaci platform internetowych. 

Szkolenie przeprowadzane online stosowane były już przed wybuchem pandemii, ponieważ są świetnym rozwiązaniem dla firm, które cenią sobie czas pracowników. Forma zdalna umożliwia dobranie dogodnego terminu dla każdej osoby i nie wymaga zbędnych dojazdów. Wstępne kursy bhp online są bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla nowo zatrudnionych, jak i firm, które chcą ustrzec się przed rozprzestrzenianiem wirusa SARS-CoV-2. 

Udogodnienie w formie szkoleń w trybie online umożliwia przeprowadzenie kursu bhp, wykonanie testu, a także uzyskanie uprawnień do wykonywania obowiązków zawodowych przez nowego pracownika. Rozwiązania te kierowane są w celu przeprowadzenia kursów wstępnych, okresowych, kontrolnych, odnowienia uprawnień bhp czy nawet pierwszej pomocy przedmedycznej.