Plany PIP na najbliższy rok

W grudniu minionego roku Rada Ochrony Pracy przyjęła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2020. Główny Inspektor Pracy zapowiedział na najbliższy rok liczne kontrole. Ma ich być blisko 72 tysiące. Znacie nas, więc wiecie, że my nie straszymy Was kontrolami po to, aby naciągnąć Was na kursy i szkolenia. My tylko uprzedzamy, że w 2020 roku tych kontroli po prostu ma być więcej. Radzimy więc dobrze się przygotować, bowiem PIP planuje szeroko zakrojone akcje kontroli i wzmożonego nadzoru. Inspektorzy w planach mają również kompleksową ocenę problemów związanych z ochroną pracy.

Kto powinien spodziewać się kontroli w pierwszej kolejności?

W najbliższym czasie, zgodnie z planami zatwierdzonymi przez Radę Ochrony Pracy, kontrole zostaną przeprowadzone w zakładach, w których w ubiegłych latach doszło do wypadów przy pracy lub stwierdzono w nich uchybienia związane z BHP. Kontrole obejmą też firmy, w których występuje szczególnie dużo zagrożeń. Chodzi tu głównie o firmy z sektora budowlanego. W tym roku dodatkowo zakres kontroli ma tam zostać rozszerzony o przestrzeganie przepisów BHP w trakcie pracy przy pomocy żurawi. Zarówno tych wieżowych, jak i szybkomontujących. Kompleksowe kontrole w 2020 roku mają objąć w szczególności: placówki handlowe, placówki opieki zdrowotnej oraz placówki górnicze. Kontrolerzy z PIP zawitają również w jednostkach samorządu terytorialnego oraz administracji państwowej. W planach kontrolerów znalazły się także wizyty w korporacjach.

Sprawdź aktualność szkoleń w zakładzie pracy

Jak już wspomniałem we wstępie, artykuł ten nie powstawał z myślą o tym by Was straszyć kontrolami. Powstał po to, by pomóc Wam przejść je ze spokojną głową.
Po pierwsze radzimy: sprawdźcie, czy wszyscy Wasi pracownicy mają ważne szkolenia okresowe BHP.
Po drugie: zweryfikujcie czy Wy jako pracodawcy posiadacie aktualne szkolenia np. Pracodawców i kierujących pracownikami.
Pamiętajcie również o wyborze odpowiedniej formy szkolenia okresowego dla danego stanowiska pracy, szczególnie o tym, że szkolenie dla pracowników zatrudnionych na stanowiska robotniczych musi odbywać się tylko w formie stacjonarnego instruktażu.
Pozostałe szkolenia okresowe polecamy zrealizować w formie samokształcenia kierowanego (e-learning). Taka forma szkolenia okresowego pozwoli Tobie i Twoim pracownikom na oszczędność czasu. Udostępniona przez nas platforma e-learningowa umożliwia przyswajanie wiedzy w sposób prosty i przejrzysty w dowolnym miejscu o dowolnej porze i na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszych szkoleń oraz opiniami na ich temat.

Dobrze poprowadzona dokumentacja podstawą spokoju podczas kontroli

Posiadanie aktualnych szkoleń przez Was i przez Waszych pracowników to jednak nie wszystko. W trakcie kontroli weryfikacji będzie również poddana dokumentacja, którą zgodnie z wymaganiami kodeksu pracy musicie prowadzić. Jak wiadomo to na dokumentacji właśnie najprościej jest „popłynąć”. Dlatego, aby uprościć Wam życie przygotowaliśmy wzory dokumentów. Możecie je za darmo pobrać z naszego bloga. Mogą okazać się one niezwykle przydatne w przygotowaniach do kontroli.
Dobra rada: prowadźcie dokumentację w sposób systematyczny. Nie odkładajcie wypełnienia dokumentów „na jutro”. Czasem jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. Pamiętajcie przy tym, że dobrze i systematycznie poprowadzona dokumentacja jest kluczem do tego, by nie utonąć w papierach na dzień przed zapowiedzianą kontrolą. Pozwali to Wam także zredukować ryzyko popełnienia błędu w dokumentach. Jeśli natomiast sami nie czujecie się na siłach do tego typu prac, to powierzcie je osobie, co do której będziecie mieli pewność, że sobie z nimi poradzi. Idealnym kandydatem do tego typu prac będzie więc pracownik służby BHP.

Nie czekaj na ostatni dzwonek

Zapewne już zaczęliście się obawiać kontrolerów z PIP czyhających tylko na Wasze potknięcia. Całkowicie niepotrzebnie. Kontrola zawsze w pierwszej kolejności ma mieć charakter naprawczy, nie zaś represyjny. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich pracowników jest czymś, czego nie możesz zaniedbać. Jeśli wiesz już, że masz na sumieniu zaniedbania kwestii BHP, nie wypełniłeś zaleceń pokontrolnych z poprzednich wizyt PIP, lepiej zacznij je usuwać/ wypełniać już dzisiaj. Nie czekaj na ostatni dzwonek. Wtedy może być już za późno, a sama kontrola faktycznie może przybrać charakter represyjny i zostanie na Was nałożona kara. To właśnie w dużej mierze od Waszego podejścia będzie zależało czy dzień kontroli będzie przykrym przeżyciem, zakończonym karą, co raczej na długo zapadnie Wam w pamięć, czy może dzień kontroli będzie dniem jak co dzień w pracy, którego nawet zbytnio nie zapamiętacie, a najgorsze co Wam się przydarzy to konieczność realizacji zaleceń pokontrolnych.

Uwielbiane przez pracodawców, docenione przez służbę BHP - Kursy BHP Online