Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.


Zasady dotyczące kontroli trzeźwości omówione są w Kodeksie Pracy w art. 2211c-2211d.

Zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości

Zgodnie z przepisami prawa, pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę trzeźwości pracowników przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie, jak i w momencie powrotu z przerwy. Jednak istnieje kilka kluczowych zasad, które muszą zostać spełnione:

1. Powiadomienie pracowników – przed wprowadzeniem kontroli trzeźwości, pracodawca musi poinformować swoich pracowników o zamiarze przeprowadzania takich testów. Jest to obowiązkowe, aby zapewnić przejrzystość i zgodność z prawem.
2. Zasady przeprowadzania testów – kontrola trzeźwości powinna odbywać się przy użyciu odpowiednich urządzeń, takich jak alkomaty, które umożliwiają precyzyjne zmierzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
3. Badanie na obecność alkoholu – badanie przeprowadzane na terenie zakładu pracy obejmuje sprawdzenie, czy pracownik nie znajduje się pod wpływem alkoholu..
4. Odpowiednie warunki przeprowadzania kontroli – kontrola trzeźwości powinna być przeprowadzana w sposób, który nie narusza godności pracownika, np. w wyznaczonym miejscu, w obecności osoby uprawnionej, zgodnie z określonymi procedurami.

Czy pracownik może odmówić kontroli? 

Zgodnie z przepisami prawa, pracownik, który został poproszony o przeprowadzenie kontroli trzeźwości, nie może odmówić wykonania takiego badania, jeśli zostało ono przeprowadzone zgodnie z prawem. Oczywiście, od pracownika nie można wymagać badania, jeżeli jego stan zdrowia uniemożliwia przeprowadzenie kontroli w sposób zgodny z wymaganiami technicznymi, np. w przypadku osoby, która posiada przeciwwskazania zdrowotne do stosowania niektórych urządzeń.

Konsekwencje pozytywnego wyniku kontroli

W przypadku, gdy  kontrola trzeźwości wykaże wynik pozytywny, pracodawca ma obowiązek podjąć odpowiednie kroki, które mogą obejmować:
1. Naruszenie obowiązków pracowniczych – pracownik, który stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, łamie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a także naraża się na sankcje ze strony pracodawcy.
2. Możliwość zwolnienia dyscyplinarnego – w przypadku wykrycia alkoholu w organizmie pracownika, pracodawca może zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne. Takie rozwiązanie dotyczy szczególnie sytuacji, w których stan nietrzeźwości pracownika mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy.

Szkolenia BHP i wiedza z zakresu prawa pracy!

Biorąc udział w naszych szkoleniach BHP online, pracodawcy oraz pracownicy mają dostęp do szerokiej wiedzy na temat prawa pracy, w tym procedur kontrolnych w zakresie trzeźwości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, aby w pełni świadomie podchodzić do kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także przestrzeganiem przepisów prawa pracy.

Sprawdź ofertę:
 

CENNIK


Masz dodatkowe pytania? Zapraszam do kontaktu


PCS BHP
Polskie Centrum Szkoleń

Marta Weiner
Koordynator ds. szkoleń, opiekun klienta
Tel:500501460
Email: m.weiner@luxcontrol.com.pl