Apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy

Apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy

Apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy

W świetle przepisów prawa – art. 2091 Kodeksu Pracy – pracodawca ma obowiązek zapewnić w miejscu pracy środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W prostszym ujęciu – w każdym zakładzie pracy musi znaleźć się apteczka pierwszej pomocy odpowiednio wyposażona. Przepisy nie definiują konkretnie tego, co w niej powinno się znaleźć. Nie ma również jednej ustalonej listy produktów. Wobec tego skąd pewność, że skład apteczki będzie odpowiedni? Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy skład apteczki musi być ustalany w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy.

 

Jakie produkty z reguły znajdują się w apteczce pierwszej pomocy w zakładzie pracy?

Z reguły apteczka taka posiada podobne wyposażenie w większości zakładów pracy. Do podstawowych produktów, które zazwyczaj lekarz medycyny pracy zaleca włączyć do zawartości apteczki, można zaliczyć między innymi:

 • rękawiczki jednorazowego użytku w różnych rozmiarach
 • maseczkę do przeprowadzenia sztucznego oddychania
 • opaskę elastyczną  w różnych szerokościach (8 i 10 cm)
 • bandaż dziany w różnych szerokościach (4 i 10 cm)
 • kompres gazowy w różnych rozmiarach (9×9 cm, 0,5×2 cm)
 • plaster z opatrunkiem w różnych rozmiarach (10×8 cm, 10×6 cm, 6×1 cm)
 • plaster na szpuli o różnych szerokościach (1,25 cm, 5 cm)
 • opatrunek oparzeniowy (water-jel)
 • chustę trójkątną
 • siatkę opatrunkową
 • płyn do dezynfekcji
 • nożyczki z tępymi końcówkami
 • agrafkę

Skład może różnić się w zależności od zagrożeń oraz liczby zatrudnionych pracowników. Istotna jest nie tylko zawartość apteczki, ale także sama obudowa. Powinna być odpowiednio i wyraźnie oznakowana, aby nic nie budziło wątpliwości, że jej zawartość jest przewidziana do udzielania pierwszej pomocy. Ponadto musi być łatwo dostępna, ale nie dla ogółu. Musi być “przypisana” do osoby, która przeszła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, dzięki czemu może w razie konieczności udzielić odpowiedniej pomocy. Ważne jest także, aby na obudowie znalazła się instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenia kluczem do sukcesu.

Apteczka sama, chociaż odpowiednio oznaczona, opisana i wyposażona, nie udzieli pierwszej pomocy. Potrzebny do tego będzie człowiek, który kiepsko wyszkolony może się okazać w tym łańcuchu najsłabszym ogniwem. Jeśli jednak wybierzecie odpowiednie szkolenie to pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy przestanie być tym najsłabszym ogniwem. To zagwarantować są w stanie tylko i wyłącznie nasze szkolenia. Dzięki nim osoby wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy będą w stanie w pełni wykorzystać zasoby apteczki.

Jak wygląda takie szkolenie?

Szkolenie przeprowadzone jest na platformie e-learningowej, z dostępem przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. To tylko od Ciebie zależy, kiedy i ile czasu poświęcisz na szkolenie. Możesz to robić z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Na koniec kursu czeka Cię test 10 pytań zamkniętych. Ale nie obawiaj się masz niczym nie ograniczony czas na rozwiązanie testu, a także nie ograniczona jest liczba podejść do niego. Sprawdź i przekonaj się sam jak proste i przyjemne może być szkolenie.